fbpx
Hudba v sade (všade)
1. júla 2017
liga majtrov
Hymna Ligy majstrov v podaní Adventure Strings
13. septembra 2017
Zobraziť všetko

Bratislava ožíva hudbou: Sériu koncertov Viva Ulica! otvorili Adventure Strings

viva ulica

V Bratislave na nábreží nákupného centra Eurovea sme v pondelok oficiálne otvorili prvé miesto pre projekt Viva Ulica!, ktorý má do ulíc medzi ľudí dostať kvalitnú hudbu. Jeho cieľom je zmeniť zažité negatívne vnímanie pouličnej hudby v hlavnom meste a pozdvihnúť jej úroveň.

V pilotnom ročníku projektu sa v bratislavských uliciach predstaví desiatka talentovaných hudobníkov a hudobných zoskupení. Svojím umením majú dokázať, že aj naše hlavné mesto sa môže rovnať veľkým kultúrnym metropolám. “U nás je stále pouličné hranie vnímané ako určitá forma žobrania. Chceme to zmeniť a ukázať, že vo väčšine prípadov sú to vyštudovaní hudobníci, ktorí si týmto spôsobom nielen privyrábajú, ale robia radosť aj sebe. V Európe je pouličné hranie súčasťou našich životov dobrých 200 rokov,” povedal pre TASR Matej Drlička, riaditeľ Viva Musica! festivalu, ktorý v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou zastrešuje aj projekt Viva Ulica!.

“Prinášať hudbu do ulíc sa snažíme už dlhšie. V rámci festivalu Viva Musica! máme vždy viacero predstavení priamo na ulici. Aj my určite vnímame pouličnú hudbu ako umenie, preto sme s nadšením uvítali, keď Slovenská sporiteľňa prišla s projektom Viva Ulica!, ktorý ide ďalej ako pouličné koncerty v rámci festivalu – prináša koncepčné a dlhodobé riešenie, ako naštartovať pouličnú hudbu na Slovensku a obrátiť jej prevažne negatívne vnímanie,” dodáva Drlička.

Finalistov Viva Ulica!, ktorých spolu s ním vyberali skladateľka Ľubica Čekovská a spevák a dirigent Braňo Kostka, bude možné počas celého leta stretnúť napríklad aj pod Michalskou bránou či pri populárnom Čumilovi. “Vyberali sme hlavne takých, ktorí okrem toho, že perfektne ovládajú nástroj, dokážu kvalitne odohrať aj klasický repertoár, pretože za Vivu sme chceli do ulíc dostať najmä klasiku. Verím však, že sme nakoniec vybrali skutočne rôznorodých nielen jednotlivcov, ale aj celé zoskupenia. Sú medzi nimi klarinetisti, huslisti, a dokonca aj ľudovkové čisto ženské zoskupenie. Pre týchto desiatich sa súťaž ešte nekončí – všetci si zahrajú v rámci festivalu Viva Musica! na jednom zo záverečných koncertov a jeden z nich získa aj priestor na honorované sólo vystúpenie,” dopĺňa umelecký šéf projektu.

Na úvodnom koncerte projektu boli okrem organizátorov a novinárov prítomní aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal a starosta Starého mesta Radoslav Števčík. Podľa Nesrovnala sa hlavné mesto Slovenska vďaka Viva Ulica! priradí k metropolám ako Paríž či Barcelona, kde na verejných priestranstvách bežne hrávajú dobrí hudobníci. “Nie je to o žobraní, je to o kvalitnej hudbe, ktorá obohatí život Bratislavčanov. Začíname tu na nábreží, ale projekt sa bude posúvať aj inde do Starého mesta – na Hviezdoslavovo námestie, Hlavné námestie, Primaciálne námestie, ale aj do mestských častí,” hovorí primátor Bratislavy.

Desať finalistov, ktorí získali oficiálne miesto na vlastné koncerty a počas celého leta budú v uliciach hlavného mesta hrať prevažne klasickú hudbu, vybrala odborná porota z množstva prihlásených uchádzačov. V desiatke najúspešnejších sa nachádza aj zoskupenie Adventure Strings, ktoré v pondelok celú sériu letných pouličných koncertov odštartovalo. “Je to partia zo Žiliny, členovia žilinského Štátneho komorného orchestra, čiže aj profíci sú súčasťou tohto projektu. Počas leta majú orchestrálne prázdniny, takže budú chodiť do Bratislavy a svojím umením obšťastňovať okoloidúcich Bratislavčanov a návštevníkov,” predstavil Drlička hudobné teleso.

Aktuálny program nájdete na www.vivaulica.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.